Dodano dnia: 15 lipca 2010 o godzinie: 11:53

Biorąc pod uwagę poprawną pracę naszych urządzeń musimy dobrać odpowiednią przetwornicę. Istotnym czynnikiem jest właśnie sygnał podawany na urządzenia. Należy zapoznać się z jakiego typu odbiornikami mamy do czynienia. Sygnał z przetwornicy o pełnej sinusoidzie jest idealnym rozwiązaniem ponieważ jest to sygnał identyczny do tego jaki jest dostarczany przez zakłąd energetyczny w sieci (a nawet lepszy ponieważ nie ma aż takich wachań wartości amplitudy napięcia i częstotliwość, parametry są stabilne) więc jeżeli chcemy kupić przetwornicę o takim sygnale wyjściowym to nie musimy obawiać się o pracę naszych urządzeń. Każde urządzenie będzie pracowało poprawnie. Niestety przetwornice z sinusoidą pełną są o wiele droższe od tych z sinusoidą modyfikowaną dlatego zwykły użytkownik zadaje sobie pytanie czy przypadkiem taka przetwornica nie będzie dla niego lepsza. To zależy co rozumiemy przez słowo lepsza… napewno jężeli chodzi o cenę to tak, będzie lepsza ale jeżeli chodzi o pracę urządzeń zasilanych niekoniecznie.

Na poniższym rysunku widać jakie są różnice między sygnałem sinusoidy pełnej a modyfikowanej.

Jeżeli mamy do zasilenia urządzenia typu odkurzacz, wiertarka, pralka, pompa czy inne urządzenia indukcyjne to niestety przy zastosowaniu tańszej przetwornicy czyli z sygnałem modyfikowanym nie będą one działąły poprawnie a w niektórych przypadkach mogą one się nawet nie włączyć. Silniki będą buczały, wydawały dziwne odgłosy, drgania, i nigdy nie uzyskają odpowiednich obrotów. Do takich urządzeń możemy stosować przetwornice tylko i wyłącznie z pełną sinusoidą. Inaczej sytuacja przedstawia się ze sprzętem AGD RTV, który do swojej pracy w większości przypadków nie wymaga pełnej sinusoidy. Urządzenia te i tak mają wbudowane zasilacze impulsowe, które zamieniają napięcie sieciowe 230V AC na napięcie niższe potrzebne do zasilenia podzespołów elektronicznych wykorzystanych do budowy danego urządzenia. W takim wypadku możemy zastosować przetwornicę modyfikowaną. Jednak w każdym wypadku kiedy nie jesteśmy pewni należy zapytać sprzedawcę czy np. kupowany telewizor może być zasilany z przetwornicy o sinusoidzie modyfikowanej (aproksymowanej) ponieważ mógł tam zostać wbudowany zasilacz innego typu, który nie będzie pracował odpowiednio na sinusoidzie aproksymowanej.

Z przetwornicy z sinusoidą aproksymowaną bez problemu możemy zasilać oświetlenie LED, świetłówki, zasilacze LED, komputery, ładowarki telefonów. W przypadku innych urządzeń należy pytać przy zakupie jaki sygnał sinusoidy jest wymagany do poprawnej pracy urządzenia.