Dodano dnia: 04 marca 2017 o godzinie: 23:34

Francuscy specjaliści od pływających elektrowni PV Ciel & Terre zainstalowali 220kW elektrownię słoneczną przy zaporze wodnej Rabagão River w Portugalii. Pomimo niewielkiej mocy systemu to pierwsza tego typu hybryda wykorzystana w skali użytkowej.

Projekt powstał w wyniku pilotażowego przetargu, aby dodać energię PV do zapory wodnej w północnej Portugalii, w którym firma Ciel & Terre została wybrana jako dostawca EPC. Panele słoneczne są zainstalowane na pływającej wyspie, co pozwoli zaoszczędzić energię wodną w celu pokrycia zapotrzebowania w godzinach szczytu.

Ciel & Terre jest liderem na rynku pływających elektrowni PV, wprowadzając rozwiązanie Hydrelio do ponad 60 instalacji w 16 krajach. Obecnie firma kieruje swoją ofertę do zbiorników zaporowych jako preferowanych miejsc dla swoich instalacji, szacując, że pokrycie zaledwie 10% z 50 największych zapór może skutkować dodaniem 400 GW mocy PV.

Zapora Alto Rabagão o mocy 68 MW prowadzi działalność od 1960 roku. Portugalski gigant energetyczny EDP (Energias de Portugal), który doprowadził do ​​ogłoszenia przetargu potwierdził potencjał łączenia słonecznej i wodnej energetyki.

Według Ciel i Terre miejsce zostało wybrane ze względu na wysoki poziom trudności, oraz ze względu na głębokości 60 metrów i zmianę poziomu powierzchni wody o więcej niż 30 metrów.

Facebook