Dodano dnia: 28 lutego 2017 o godzinie: 14:07

Amerykańska agencja kosmiczna NASA pokazała zdjęcia przedstawiające postęp w rozbudowie elektrowni słonecznej w Chinach. Widoczne na zdjęciach instalacje to obraz Solar Parku Longyangxia, który osiągnął aktualnie moc 850MW. Zdjęcie po lewej stronie przedtawia stan instalacji na 2013r. natomiast po prawej rok 2017.

Solar Park 2013Solar Park 2017

W styczniu tego roku satelity wykonały zdjęcia Parku Solarnego zbudowanego z około 4 milionów paneli słonecznych. Aby wyobrażić sobie obszar zajmowany przez panele, który wynosi około 30km2 można porównać go do powierzchni np. Łomży (bez Browaru), Zamościa, Głogowa, Szczecinka czy Kutna.

Na stronie PV-Magazine można porównać ze sobą zdjęcia poprzez przesunięcie linii rozdzielającej i zobaczyć jak rozmieszczane były moduły na tym terenie.

Solar Park Longyangxia osiągając moc 850MW wysunął się na prowadzenie i jest w tym momencie największą elektrownią słoneczną na świecie wyprzedzając o ponad 200MW drugą co do wielkości elektrownię słoneczną o mocy 648 MW Kamuthi Solar Power Project w Indiach. Nie jest to jednak największy projekt elektrowni słonecznej ponieważ w Chinach buduje się inny Solar Park, który w momencie ukończenia ma osiągnąć 2GW.

Bardzo szybki rozwój instalacji fotowoltaicznych w Chinach spowodował osiągnięcie na koniec 2016r 77GW mocy zainstalowanej. Jest to około 1% zapotrzebowania na energię w Chinach ale władze zapowiadają, że do 2030r osiągnął 20% swojej mocy z odnawialnych źródeł energii.

Facebook